Павло Полянський у Львові розповів про очікувані зміни у загальній середній освіті

6 липня 2015 року у Львові під час громадських дебатів на тему «Реформування освіти vs децентралізація» виступив заступник Міністра освіти і науки України Павло Полянський із доповіддю на тему «Очікувані зміни у загальній середній освіті: можлива динаміка впровадження».

За словами Павла Полянського, зміни у шкільній освіті потрібно розглядати в системі з дошкільною, професійною та позашкільною освітою. Нерівність у доступі й низька якість освіти у будь-якому з цих трьох сегментів впливатимуть на результати не лише до університетської, але й вищої освіти.

Павло Полянський зауважив, що не варто очікувати від впровадження реформи децентралізації негайного й масштабного ефекту для освіти. «До прикладу, оптимізація мережі шкіл у перший рік може у деяких областях дати економію в межах декількох відсотків, бо до здійснення такої оптимізації потрібно вкласти гроші у ремонт доріг до опорних шкіл, придбати шкільний автобус (хоча закупівля послуги з перевезення у якійсь громаді може бути кращим варіантом, ніж придбання автобуса, його утримання та обслуговування), компенсаційні виплати вчителям, які вивільнятимуться. Проте з кожним наступним роком ефект від реформи ставатиме все більш відчутним», — додав заступник Міністра освіти і науки України.

Мета структурних змін, за словами Павла Полянського, — не абстрактна «економія коштів», а доступність та висока якість освітніх послуг для платників податків, як для замовників таких послуг. Належить, з одного боку, більш ефективно використовувати наявні ресурси, спрямовуючи їх більшою мірою не на «утримання мережі», а на освіту дітей, з іншого – інвестувати в освіту бюджетні кошти, ресурси громади, стимулювати притік приватних інвестицій.

Павло Полянський наголосив, що серед першочергових змін має бути матеріальне стимулювання підвищення фахового рівня учителя, володіння ним ІТ та іноземними мовами з одночасним підвищенням вимог до якості праці.

На часі інфраструктурні зміни у шкільній освіті, як то перенесення оперативних управлінських функцій щодо мережі шкіл, комплектація штату працівників на рівень громад та їхніх представницьких органів. Це має робитися у загальному контексті реформи з децентралізації.

Серед інших змін заступник Міністра відзначив: створення механізму доступу до інформації щодо фінансової та адміністративної діяльності місцевих органів управління освітою (зокрема щодо розподілу коштів між бюджетами шкіл); зрівняння можливостей для освітньої діяльності ДНЗ та ЗНЗ різних форм власності; інформатизацію та комп’ютеризацію шкіл; дистанційну освіту; он-лайн курси.

Неможливо здійснити перехід до нової моделі шкільної освіти «вмить і завтра». Як вважає Павло Полянський, після прийняття нового «рамкового» Закону «Про освіту» набір до нової п’ятирічної початкової школи можна розпочати вже 2017 року, створивши у 2015-2016 роках нові стандарти, програми, підручники та підготувавши вчителів.

IMG_3673_160x120 IMG_3625_160x120 IMG_3672_160x120
IMG_3639_160x120 IMG_3655_160x120 IMG_3626_160x120

 

Джерело: ЛОІППО

Добавить комментарий